• PROJEKTY

      • 26. 9. 2017
        • EVIČKA NÁM OCHORELA

          EVIČKA NÁM OCHORELA

          Naša škôlka sa zapojila do projektu "EVIČKA NÁM OCHORELA", ktorý organizuje Slovenský Červený Kríž, Územný Spolok Žilina a cieľom je spolupracovať so Slovenským Červeným krížom v rozvíjaní zručností v hygiene, prvej pomoci a prevencií chorôb a úrazov potrebných pre život.
          Projekt EVIČKA má viacero rámcových tém, ktoré je potrebné na workshopoch s deťmi absolvovať či počas mesiaca zdravia, alebo čiastkovito počas celého školského roka. Na záver projektu má možnosť materská škola zapojená v projekte získať certifikát Evičky -
          "Bezpečnej materskej školy" dokladujúci výučbu prvej pomoci materskej škole.
          Ústrednou postavou je dievčatko Evička, ktorá je malou zdravotníčkou Slovenského Červeného kríža, a zažila množstvo situácií ako uštipnutie osou, popáleninu prstu, bolesť brucha, nádchu či zlomeninu nohy. Taktiež Evička predstaví deťom aktivity Slovenského Červeného kríža, zoznámi deti s dopravnými značkami či zásadami bezpečnosti na cestách.
          TEŠÍME SA, že aj my môžeme byť súčasťou Evičkinho života a naučiť deti hravou a zážitkovou formou základy prvej pomoci 

      • 5.4.1990
        • ZELENÁ ŠKôLKA

          ZELENÁ ŠKôLKA

      • 26. 10. 2017
        • ENVIRONMENTÁLNY PROJEKT

          ENVIRONMENTÁLNY PROJEKT

          Každý mesiac chceme deťom spolu s pani učiteľkou environmentálnej výchovy priblížiť formou zážitkového učenia ako sa starať o prírodu, o zvieratká počas zimy ale aj počas celého ročného obdobia, aby nezabúdali na naše okolie a naučiť ich pomocou ekohier a cez rôzne aktivity s prírodnými materiálmi pozitívnemu vzťahu k prírode.

      • 22. 1. 2018
        • Zdravé oči v škôlke

          Zdravé oči v škôlke

          Ponuka merania zrakových parametrov pre detí v materských školách

          Milí rodičia,

           Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska ponúka jedinečnú možnosť pre Vaše deti absolvovať bezplatné meranie zraku pomocou binokulárneho autorefraktometra Plusoptix.

           Tento prístroj dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku, ako napríklad astigmatizmustupozrakosť či škuľavosť.

          Ide o poruchy, u ktorých iba včasné odhalenie umožní efektívnu liečbu a elimináciu. Čím neskôr sú vývinové poruchy zraku odhalené, tým sa znižuje šanca na ich úplné odstránenie a ich následky môžu pretrvávať následne počas celého života človeka.

          Takéto poruchy sú, nielen pre rodičov, mnohokrát neviditeľné, nakoľko dieťa je schopné vytvárať si a využívať vlastné kompenzačné techniky, ktoré mu umožňujú normálne fungovať v známom prostredí. Problémy sa niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz – dôraz na priestorové vnímanie, vnímanie hĺbky, ale aj celkovú prácu očí vo všeobecnosti. V tomto veku je však už pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá až nulová.

          Meranie, ktoré ponúkame Vašim deťom dokáže s vysokou mierou presnosti určiť práve takéto existujúce alebo vyvíjajúce sa poruchy zraku. Prístroj Plusoptix je celosvetovo uznávaným prístrojom na meranie zrakových parametrov u detí predškolského veku.

          Stručne o projekte

          Ako už názov prezrádza, hlavným zámerom projektu je v dlhodobom horizonte pomôcť zlepšiť zrak detí predškolského veku. Zdravé oči už v škôlke je program s celoslovenským pokrytím zameraný na preventívne merania zraku v materských školách. Skríningové merania zrakových parametrov realizujeme deťom od 3 do 6 rokov bezdotykovo autorefraktometrom, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Rodičia často nedokážu u svojich detí rozpoznať začínajúce sa zrakové problémy, nevedia o tom, že majú predispozície na rozvoj rôznych porúch zraku, ktoré časom môžu ich život výrazne negatívne ovplyvniť. Pritom práve včasné diagnostikovanie týchto porúch je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčové.

          Náš projekt Zdravé oči už v škôlke je určený materským školám, rodičom detí v predškolskom veku i zamestnávateľom, ktorým nie je ľahostajná starostlivosť o ich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

                                 Charakteristika merania:

          - ide o neinvazívne bezdotykové meranie (dieťa sedí, meranie je robené zo vzdialenosti jedného metra),

          - meranie je bezbolestné

          - meranie nemá žiadne vedľajšie účinky a žiadne negatívne následky na zdravie dieťaťa, 

          - binokulárne meranie (obidve oči sa vyšetrujú súčasne)

          - meranie trvá iba niekoľko sekúnd

          - prístroj má zvukové a svetelné efekty na prilákanie pozornosti dieťaťa

          - meranie prebieha v priestoroch materskej škôlky

          - odborne vyškolený zamestnanec vyhodnotí výsledky merania a odporučí, či je potrebné ďalšie meranie dieťaťa u detského očného lekára

          Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska ponúka toto meranie bezplatne vďaka  finančnej podpore partnera projektu Zdravé oči už v škôlke.

          V prípade záujmu prosím vyplňte Informovaný súhlas a odovzdajte pani učiteľkám. Plánovaná realizácia projektu je 22. 1. 2018 medzi 10-11 hod. v Žabke. Bez podpisu a súhlasu rodiča nemôžeme dieťa vyšetriť. Deti, ktoré sú už v dispenzári očného lekára (majú nastavenú korekciu) - nie je potrebné vyšetrovať - závisí to od vôle rodiča.

      • 30. 11. 2017
        • Zdravý chrbátik

          Projekt zdravý chrbátik

          zdravychrbatik1…nedostatok informácii  o nej v dospelosti, nesprávna starostlivosť o ňu v detskom veku. Spoločný menovateľ – CHRBTICA. 

          Prečo práve deti?

          Vývin chrbtice začína už narodením a významné miesto v jeho správnom napredovaní má celé obdobie rastu. Ak nebudeme detskej chrbtici v tomto období venovať dôslednú pozornosť, sami sa postaráme o vznik ťažkých zmien na nej. Bohužiaľ, v dospelosti ich už opraviť nedokážeme…

          Predškolský vek môžem z hľadiska pohybu a samotného vývinu chrbtice charakterizovať ako priaznivé obdobie. Bohužiaľ, nasledujúce roky, kedy dieťa dennodenne sedí niekoľko hodín v škole, doma nad domácimi úlohami, či pri počítači a televízii, znamenajú obrat o stoosemdesiat stupňov…

          Nazrime však spolu do krajiny čísel. Priemerný počet prváčikov v našom štáte predstavuje viac ako 53 000 detí. Už vo veku 7 rokov hovoríme o desiatich percentách a teda o viac ako 5300 deťoch, ktorým život znepríjemňuje skolióza, poruchy držania tela, či iné rôzne deformity. Roky plynú a vo veku 18 rokov stúpa percento z 10% až na 40%, čo znamená, že vo veku osemnásť rokov má viac ako 21 000 mladých ľudí problém s bolesťami chrbtice. 

          Darujme spolu všetkým deťom šancu na zdravý život. Deti sú naša budúcnosť a práve toto je naša povinnosť…

          Realizácia projektu zdravá chrbtica?

          Prvoradým cieľom sú deti a našim úmyslom je pozitívne a hravou formou naštartovať u nich chuť cvičiť, vybudovať v nich pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam, zamerať sa na komplexné posilnenie ich chrbtice.

          Aby sa nám toto všetko podarilo, zapájame do nášho projektu v prvom rade základné aj materské školy a snažíme sa pre náš zámer využiť nielen hodiny telesnej výchovy, ale i prestávky, či čas, ktorý deti strávia v školskej lavici.

          Jedna vec je však myšlienka, iná zase samotná realizácia v praxi. V jednotlivých bodoch vám teda predstavujeme časť opatrení, vďaka ktorým spolu s vašou pomocou dovedieme náš zámer do cieľa.

          Na vysokej odbornej úrovni v spolupráci s viacerými odborníkmi – špecialistami na liečbu chorôb chrbtice (neurochirurg, spondylochirurg, ortopéd, neurológ, rehabilitačný lekár a ďalší) a v úzkej spolupráci s liečebno – kondičným trénerom vypracujeme súbor cvičení zameraných na prevenciu. V spolupráci s profesionálnym umeleckým súborom Lúčnica zapracujeme do cvičebného programu prvky tanca, vďaka čomu vytvoríme hravý model cvičenia, ktorý zvládne každé dieťa.

          Zaujímavým a pútavým dokážeme urobiť i cvičenie s tzv. fitloptami, kde mienime zapojiť do vytvárania zostáv profesionálnych inštruktorov čoraz populárnejšej zumby, jumpingu, či jogy. Učiteľom telesnej výchovy zabezpečíme štvordňové kurzy v priestoroch edukačného centra, kde ich naučíme zavádzať do praxe kompletný cvičebný program. Zabezpečíme dostatok cvičebných pomôcok pre základné školy a to v rozsahu efektívneho naplnenia myšlienky nášho projektu.Súčasťou projektu bude i audiovizuálna výučba detí, vďaka čomu chceme prostredníctvom nainštalovaných LCD monitorov pozitívnou a hlavne hravou formou predstavovať deťom nové a nové cvičebné programy. Našim cieľom je dospieť do štádia, kedy na každej materskej škole a základnej škole vybavíme minimálne jednu kompletnú učebňu spinálnymi stoličkami a lavicami a jednotlivé triedy absolvujú v tejto učebni každý deň minimálne jednu vyučovaciu hodinu. Ďalšej škole darujeme do jednej triedy fit – vankúše na udržiavanie správneho držania tela počas sedenia. Na začiatku projektu vyšetríme držanie tela detí a následne, po roku pravidelného sledovania celého procesu vyšetrenie zopakujeme.

    • Kontakty

      • Súkromná materská škola Žabka
      • maja.hablakova@gmail.com, detskecentrumzabka@gmail.com
      • +421908220553
      • Okružná 949, 029 01 Námestovo Slovakia
      • 50 504 584
      • SK25 1100 0000 0029 4202 9842
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje